Prošlu subotu, 22. ožujka ove godine, hrvatski randoneri su se okupili za jedan od najzanimljivijih biciklističkih breveta u Hrvatskoj. Ruta je vodila od Sesveta u Zagrebu, preko Laza Bistričkog do nacionalnog svetišta Marija Bistrica, dalje do Novog Marofa, zatim do raspela u Sudovcu, te kroz Vrbovec, Čazmu i Ivanić-Grad nazad u Sesvete. Ova ruta od 200 kilometara nudi ne samo fizičku izazovnost, već i bogatstvo kulturnih i prirodnih znamenitosti.
Brevet Sesvetsko proljeće je organiziran od strane Nikole Tojčića i Daria Abičića, dugogodišnjih pripadnika Randonneurs Croatie i predstavlja prvi proljetni brevet u sezoni. Vožnja je počela u jugozapadnom dijelu Sesveta, a ruta je vodila kroz područje Grada Zagreba i četiri županije. Start je bio između 8:00 i 9:00 sati u Novom Jelkovcu, a vremensko ograničenje za završetak breveta je bilo 13 sati i 30 minuta. Sudionici su morali biti na cilju do 21:30 sati. Pravila o brevetima su propisana od Audax Club Parisien, a možete ih pronaći na web stranicama hrvatskih randonera.
Na brevetu je sudjelovalo oko 140 biciklista, koji su se okupili da iskoriste prve proljetne dane i uživaju u lijepim pejzažima hrvatske unutrašnjosti te da pokažu svoje karbonske ljubimce i zavidnu formu koju su bespoštedno gradili kroz zimsko razdoblje. Već nekoliko godina zaredom ovaj brevet je najposjećeniji u Hrvatskoj. Za sve sudionike je bila pripremljena večera u pivnici Keti u Sesvetama, gdje su mogli birati između mesnog i veganskog jela.
Nemali broj članova BBK Krpelj je pohodio ovaj brevet. Neki su nosili klupske boje, neki su se kamuflirali u randonerske boje. Neka procjena je da je bilo petnajstak Krpelja.
Biciklisti su bili dobro opremljeni za izazove na ruti. Većina je koristila road bicikle ili endurance road bicikle, što je omogućilo komfor, stabilnost i zadovoljavajuću brzinu na različitim elevacijskim terenima. Bilo je i sudionika na mtb biciklima. Oprema koju koriste biciklisti su svjetla, koja su bila neophodna za vožnju u ranim jutarnjim satima ili kasno navečer, kako bi osigurala vidljivost i sigurnost, alati i rezervni dijelovi, kao što su multitool, gume i mini pumpa, su bili esencijalni za popravke na putu. Nije rijetkost vidjeti nekoga ko mijenja gumu pored puta, a randoneri su prilično dobro opremljeni priborom, znanjem i vještinama potrebnima za brzu promjenu zračnice.
Brevet je imao šest kontrolnih točaka, koje su bile ključne za potvrdu prolaska rute i uspješnog završetka breveta:
- Marija Bistrica: Prva kontrolna točka bila je u caffe baru Lac u Mariji Bistrici, gdje su biciklisti mogli odmoriti i snabdjeti se hranom i pićem.
- Novi Marof: Druga kontrolna točka bila je u restoranu Ključice u Novom Marofu, gdje su biciklisti mogli uživati u lokalnim specijalitetima.
- Sudovec: Treća kontrolna točka bila je na raspelu u Sudovcu, gdje su biciklisti morali fotografirati raspelo kao dokaz prolaska. Uz svetište u Mariji Bistrici ovo mjeto pruža mirnu atmosferu za duhovni odmor.
Između Sudovca i Vrbovca na samoj polovici breveta, u pitoresknom Valetiću, organizator je osigurao druženje i okrjepu na Veseloj točki, koja je svake godine najdraža stanica za kratki odmor i druženje.
- Vrbovec: Četvrta kontrolna točka bila je u kafiću Birtija u Vrbovcu, gdje su biciklisti mogli kratko odmoriti.
- Čazma: Peta kontrolna točka bila je u motelu Ana u Čazmi, gdje su biciklisti mogli uživati u lokalnim sadržajima.
- Kloštar Ivanić: Posljednja kontrolna točka bila je ispred crkve sv. Ivana Krstitelja u Kloštar Ivaniću, gdje su biciklisti morali fotografirati veliki zdenac kao dokaz prolaska.
Toga dana je vremenska prognoza bila mješovita. Na većem dijelu rute bile su prisutne blage proljetne temperature i malo oblačnosti, što je omogućilo biciklistima da uživaju u pejzažima. Međutim, na pojedinim dionicama, posebno na prijevoju Laza Bistričkog i u području Novog Marofa pa sve do Vrbovca, biciklisti su se morali suočiti s jakim vjetrom, koji je dodao dodatni izazov njihovoj vožnji. Ipak, ovi uvjeti nisu umanjili entuzijazam sudionika, koji su se pokazali izuzetno otpornima i motiviranima.
Ovaj biciklistički brevet nije samo fizički izazov, već i kulturno-povijesno putovanje kroz neka od najzanimljivijih mjesta u Hrvatskoj. Ruta koja spaja Sesvete, Mariju Bistricu, Novi Marof i druge destinacije nudi bogatstvo iskustava, od prekrasnih prirodnih pejzaža do značajnih kulturnih i vjerskih znamenitosti. Za hrvatske randonere, ovo je jedan od najdražih breveta koji kombinira ljubav prema biciklizmu s otkrivanjem domovine te prilika za jedinstvenu vrstu druženja sa mnogim različitim ljudima jednako pozitivno pomaknutima.
Randonneur i Krpelj Mario Greč 😋